Ostatnio coraz częściej spotykam się z zapytaniem:
Czy nauka gry na pianinie online to dobry pomysł?
Dla czego temat nauki przez internet jest teraz niezwykle aktualny? Współczesny świat rozwija się drastycznie szybko, razem z tym zmieniają się formy i metody kształcenia. Uważam, że nauczanie online jest w tym momencie nieodłącznym elementem naszego życia. Sama nie raz korzystałam z platform internetowych oferujących szkolenia z różnego zakresu. Jest to dość wygodna opcja dla ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą dojeżdżać na zajęcia stacjonarne, wszyscy cenimy sobie swój czas i siły.
Od początku trwania pandemii świat przewrócił się z nóg na głowę. Ludzie próbują funkcjonować w nowych warunkach pracując i ucząc się z domu. Większość szkół przechodzą na tryb nauczania online. Nie jest wyjątkiem szkoła, w której ja pracuję. Pomijając fakt, że taka forma nauki jest teraz dla nauczycieli wyjściem z trudnej sytuacji, można tutaj też zauważyć niektóre plusy:
- Wygoda. Tak, właśnie wygoda jest największym plusem mojej listy. Uczyć się gry można nie wychodząc z domu. Nie trzeba martwić się o dojazd do nauczyciela, ewentualnych spóźnieniach i stania w korkach. Godzinę lekcji dużo łatwiej jest dopasować do swoich potrzeb.
- Lekcje online można nagrać. Nagrać i odtworzyć póżniej w dowolnym momencie przypominając sobie uwagi nauczyciela.
- Gra na swoim instrumencie. Podczas nauki online z domu pianiści mają taki plus, że ćwiczą na własnym instrumencie. Dla niektórych uczniów ma to duże znaczenie.
- Współczesna forma nauczania. Wszyscy chcemy być „na czasie”, a szczególnie dzieci. Warto czasami odejść od tradycyjnych metod, pozwalając sobie na odrobinę kreatywności na zajęciach. Na lekcjach gry przez internet rodzą się często ciekawe pomysły nie tylko u nauczycieli jak również u uczniów, jak np koncerty szkolne online.
Z minusów warto wymienić:
- Problemy techniczne internetu. Czasami internet może mieć słabą prędkość lub router będzie o słabym zasięgu. Wtedy pojawiają się momenty przerywania, problem z obrazkiem i dźwiękiem. Oczywiście wpływa to bardzo na sprawną komunikację podczas lekcji.
- Trudności z ustawieniem aparatu gry. Lekcje gry przez internet będą skuteczne tylko dla osób wcześniej grających na tym instrumencie. „Żywego” podejścia nikt nie zamieni i nie ustawi się poprawnie ręki. Z poziomu kamerki można poprawić tylko bardzo widoczne niedoskonałości w postawie czy ułożeniu ręki na klawiaturze.
- Brak osobowości nauczyciela przy sobie. Czasami może brakować pewnych bodźców, relacji nauczyciel-uczeń. Taka relacja jest za każdym razem unikalną i niepowtarzalną. Lekcje online mogą nie dać jakościowej informacji sensorycznej o innej osobie.
Tak więc, każdy sam sobie odpowie na zapytanie co dla niego jest ważniejsze. Wszyscy jesteśmy inni, znajdujemy się w różnej sytuacji życiowej i kierujemy się własnymi poglądami. Nadal jednak uważam, że dopóki nie spróbujemy, to nie będziemy w stanie zrozumieć co nam bardziej odpowiada…